Najszybszą metodą pozbycia się niechcianego tatuażu jest zabieg chirurgiczny - wycięcie. Oczywiście tatuaż nie może być zbyt duży, gdyż w przeciwnym razie należy dokonać przeszczepu skóry lub wszyć wcześniej pod skórę ekspander umożliwiający rozciągnięcie skóry nad tatuażem a nastepnie wycięcie. Taki zabieg zawsze pozostawia mniejszą lub większą bliznę.

          Inna metoda tzw. dermabrazja polega na starciu mechanicznym lub złuszczeniu chemicznym poszczególnych warstw skóry aż do momentu gdzie wstrzyknięty został barwnik. Niestety ma ograniczony zasięg, gdyż barwnik zazwyczaj położony jest głębiej, a głębsze złuszczanie doprowadziłoby do powstania rozległych blizn, mniej przyjemnych dla oka niż oryginalne tatuaże.

Reklama

          Laserowe usuwanie tatuażu jest bardzo skuteczne przy większości typów tatuażu. Generalnie tatuaż może zostać całkowicie usunięty podczas zabiegów laserowych chyba, że jest w warstwie podstawnej skóry lub w bliźnie. Laserowe usuwanie tatuażu jest bezpieczniejsze i bardziej efektywne niż metody tradycyjne. Laser eliminuje ryzyko infekcji, które jest dość wysokie przy metodach tradycyjnych oraz co jest niezwykle ważne, zmniejsza do minimum możliwość powstania blizn w porównaniu z metodami tradycyjnymi.

          W celu zwiększenia komfortu pacjenta zabieg usunięcia tatuażu może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym. W przypadku tatuaży o bardzo dużych rozmiarach zabieg może zostać przeprowadzony w kilku etapach, każdy na innej części tatuażu.

          W celu całkowitego usunięcia niechcianego tatuażu należy wykonać kilka zabiegów, wykonywanych w odstępach od 3 do 8 tygodni. To ile zabiegów należy wykonać oraz jak będzie wyglądało miejsce po usuniętym tatuażu decyduje:

- rodzaj barwnika
- głębokość wykonanego tatuażu
- sposób wykonania tatuażu
- miejsce, w którym został wykonany tatuaż
- predyspozycji osobniczych pacjenta.

Jeżeli nie znalazłeś(aś) odpowiedzi na swoje pytanie może powinienieś(aś) przeczytać pozostałe nasze porady min.: pielęgnacja tatuażu, historia tatuażu i inne.
Reklama